Historie
Nejstarší budova naší školy je budova „přední“ (stojící u silnice). Tehdejší obecná škola byla postavena v roce 1873. Již v roce 1884 však nevyhovovala počtu žáků (bylo jich zapsáno 340). Neudržitelná situace vedla k rozhodnutí zřídit ve Velké Bystřici měšťanskou školu. Velká Bystřice se tak stala první obcí v olomouckém okrese, v níž byl tento typ školy zaveden. Tuto školu bylo nutné co nejvhodněji umístit. Jako nejrychlejší řešení byla uznána přístavba druhého poschodí k stávající budově obecné školy. Slavnostní otevření proběhlo 24. července 1892. K úplnému vybavení chyběla jen tělocvična, jejíž stavba byla zahájena v roce 1906, kolaudace pak proběhla již v následujícím roce 1907.
Neustále rostoucí počet žáků na začátku 20. století přiměl obecní zastupitelstvo k rozhodnutí vystavět pro měšťanskou školu samostatnou budovu. Plány vypracoval velkobystřický stavitel Josef Kolbe a v roce 1933 byla slavnostně otevřena nová škola (dnešní „zadní“ budova). Obecná škola zůstala na dosavadním místě.
V roce 1982 byla škola rozšířena přístavbou třetí budovy. Po pádu komunistického režimu v roce 1990 došlo k slavnostnímu odhalení pomníku T.G. Masaryka před školou (odkud byl v předchozím období odstraněn) a škole byl vrácen název Masarykova základní škola, který po roce 1948 zanikl.
Masarykova ZŠ je úplná škola s devíti postupnými ročníky. Školu navštěvují jak děti z Velké Bystřice, tak z okolních obcí (Bukovan, Mrskles, Kovákova, Přáslavic, Svésedlic, Mariánského Údolí, Hluboček a Bystrovan). Školu navštěvuje více než 550 žáků. Začátek vyučování je v 7:40 hodin. Pedagogický sbor má přes 50 členů.
Základní škola se v současnosti skládá z pěti navzájem propojených budov (tři školní budovy, stará tělocvična a nová sportovní hala). V současnosti probíhá kompletní rekonstrukce nejstarší přední budovy. Máme několik specializovaných učeben: počítačovou učebnu, mobilní počítačovou učebnu, učebnu pro výuku hudební výchovy, jazykovou učebnu, učebnu pro výuku fyziky a chemie, přírodovědnou učebnu, cvičnou kuchyň, školní dílnu. Všechny třídy jsou vybaveny dataprojektorem a počítačem, některé také interaktivní tabulí. Učebny 1. – 3. ročníků jsou vybaveny klidovou zónou s kobercem.
Výuka ve škole probíhá podle nově aktualizovaného školního vzdělávacího programu „Učíme se pro sebe“. Za prioritní obory byly stanoveny jazyky (český jazyk a anglický jazyk), sport a zdravý životní styl, informatika a technika. Důraz klademe také na na inkluzivní vzdělávání žáků s různým zdravotním postižením a sociálním znevýhodněním.
Pro výuku tělesné výchovy má škola k dispozici velkou halu, zrekonstruovanou tělocvičnu a malé sportoviště vybudované u haly. Pro TV se také využívá nově zrekonstruovaný sportovní areál Na Letné.
Od třetí třídy se všichni žáci učí anglický jazyk a od osmého ročníku zařazujeme do výuky druhý cizí jazyk. Děti si volí německý nebo ruský jazyk.
V provozu je pět oddělení školní družiny. Provoz je od 6:00 do 16:15 hodin.
S budovou školy je stavebně spojena také školní jídelna, která funguje jako samostatná organizace.
Na škole samozřejmě pracují zájmové kroužky. V areálu školy je navíc umístěna pobočka ZUŠ Miloslava Stibora (výtvarný obor) a pobočka ZUŠ Žerotín (hudební obor).
Rodiče jsou informováni o výsledcích vzdělávání na třídních schůzkách, v žákovských knížkách nebo prostřednictvím elektronické žákovské knížky umístěné na webových stránkách školy (Program EduPage).